Plugins - The Events Calendar - Stable (latest release) - en to eo translation catalogue (364 entries)

en:  and
eo:  kaj

en: %s Category Link
eo: %s kategoria ligilo

en: %s Link
eo: %s Ligilo

en: %s Website
eo: %s retpaĝo

en: + %d More | + %d More
eo[0]: + %d pli
eo[1]: + %d pli

en: 1 month
eo: 1 monato

en: 1 year
eo: 1 jaro

en: 2 years
eo: 2 jaroj

en: 24 hours
eo: 24 horoj

en: 3 months
eo: 3 monatoj

en: 3 years
eo: 3 jaroj

en: 6 months
eo: 6 monatoj

en: 72 hours
eo: 72 horoj

en: 9 months
eo: 9 monatoj

en: Activate
eo: Aktivigi %s

en: Activate %s
eo: Aktivigi %s

en: Activate Plugin
eo: Aktivigi kromprogramon

en: Add New
eo: Aldoni novan

en: Add New %s
eo: Aldoni novan %s

en: Add license key
eo: Aldonu aktivigan kodon

en: Add me to the list
eo: Aldonu min al la listo

en: Additional views
eo: Aldonaj vidoj

en: Address:
eo: Adreso:

en: Adjust Appearance
eo: Ĝustigi aspekton

en: Adjust your timezone
eo: Agordu vian horzonon

en: Alabama
eo: Alabamo

en: Alaska
eo: Alasko

en: All Day Event
eo: Tuttaga Evento

en: All Extensions
eo: Ĉiuj etendaĵoj

en: All FAQs
eo: Ĉiuj oftaj demandoj

en: All Solutions
eo: Ĉiuj solvoj

[ctx: All day label for event]
en: All day
eo: Plentaga

en: Already Installed
eo: Jam instalita

en: Alternative photo view
eo: Alternativa bildmontrilo

en: April
eo: Aprilo

en: Arizona
eo: Arizono

en: Arkansas
eo: Arkansaso

en: Aug
eo: Aŭg

en: August
eo: Aŭgusto

en: Automatic Updates
eo: Aŭtomataj ĝisdatigoj

en: Browse Extensions
eo: Foliumi etendaĵojn

en: Button Color
eo: Butona koloro

en: CSV File
eo: CSV dosiero

en: Calendar
eo: Kalendaro

en: California
eo: Kalifornio

en: Cancel
eo: Rezigni

[ctx: Capitalized label for the event website link.]
en: View %s Website
eo: Vidi la retejon %s

[ctx: Capitalized label for the organizer website link.]
en: View %s Website
eo: Vidi la retejon %s

[ctx: Capitalized label for the venue website link.]
en: View %s Website
eo: Vidi la retejon %s

en: Category
eo: Kategorio

en: Category:
eo: Kategorio:

en: Check for updates
eo: Kontrolu ĉu estas aktualigoj

en: City:
eo: Urbo:

en: Clear
eo: Malplenigi

en: Colorado
eo: Koloradio

en: Common Error Messages
eo: Oftaj erarmesaĝoj

en: Common Issues
eo: Oftaj problemoj

en: Common Problems
eo: Oftaj problemoj

en: Community
eo: Komunumo

en: Configurable set of filters
eo: Agordebla filtraro

en: Connecticut
eo: Konektikuto

en: Country:
eo: Lando:

en: Create an Event
eo: Krei eventon

en: Create: <%= term %>
eo: Kreu: <%= term %>

en: Custom Color
eo: Propra koloro

en: Custom field deleted.
eo: Propra kampo forviŝita.

en: Custom field updated.
eo: Propra kampo ĝisdatigita.

en: Customize email templates
eo: Proprigu retpoŝtajn ŝablonojn

en: Customizing
eo: Adapti

en: Customizing CSS (Video)
eo: Adapti CSS (Filmeto)

en: Date
eo: Dato

en: Date:
eo: Dato:

en: Day
eo: Tago

[ctx: Day hover color setting label.]
en: Day Hover
eo: Surtaga musumo

en: December
eo: Decembro

en: Default
eo: Defaŭlta

en: Delaware
eo: Delavaro

en: Delete
eo: Forviŝi

en: Details
eo: Detaloj

en: Do Not Import
eo: Ne importu

en: Done
eo: Farite

en: Download
eo: Elŝuti

en: Download .ics file
eo: Elŝuti .ics dosieron

en: Edit
eo: Redakti

en: Edit %s
eo: Redakto %s

en: Email
eo: Retpoŝtadreso

en: Email notifications
eo: Retpoŝtaj sciigoj

en: Email:
eo: Retpoŝto:

en: End Date
eo: Findato

en: End:
eo: Fino:

en: English
eo: Angla

en: Error
eo: Eraro

en: Event
eo: Evento

en: Event Category
eo: Eventa kategorio

en: Event Cost
eo: Kosto de la evento

en: Event Date and Time
eo: Dato kaj horo de la evento

en: Event Date:
eo: Eventa dato:

en: Event Description
eo: Eventa priskribo

en: Event End Date
eo: Eventa Findato

en: Event End Time
eo: Eventa Finhoro

en: Event Name
eo: Eventa nomo

en: Event Start Date
eo: Eventa Startdato

en: Event Start Time
eo: Eventa Starhoro

en: Event Tags
eo: Eventa etikedo

en: Event Title
eo: Eventa titolo

en: Event Title Color
eo: Titola koloro de la evento

en: Event Website
eo: Eventa retpaĝo

en: Event log
eo: Eventoprotokolo

en: Eventbrite Authentication
eo: Eventbrite aŭtentigo

en: Eventbrite event not found.
eo: Eventbrite evento ne trovita.

en: Eventbrite organizer not found.
eo: Eventbrite organizanto ne trovita.

en: Eventbrite sync data invalid.
eo: Eventbrite datuma sinkronigo nevalida.

en: Eventbrite user not found.
eo: Eventbrite uzanto ne trovita.

en: Eventbrite venue not found.
eo: Eventbrite sidejo ne trovita.

en: Events
eo: Eventoj

en: Events Aggregator
eo: Eventa aldonilo

en: Events Bar
eo: Eventa breto

en: Export %s
eo: Eksporti %s

en: Export Events
eo: Eksporti eventojn

en: Extensions
eo: Etendaĵoj

en: FAQs
eo: Oftaj demandoj

en: Featured
eo: Elstarigita

en: February
eo: Februaro

en: Filter category, price, and more
eo: Filtri laŭ kategorio, prezo kaj pli

en: Filters
eo: Filtriloj

en: First Steps
eo: Unuaj paŝoj

en: Florida
eo: Florido

en: For classic editor
eo: Por la klasika redaktilo

en: Free
eo: Senpaga

en: Free extensions
eo: Liberaj etendaĵoj

en: General
eo: Ĝenerala

en: Getting Started Guides
eo: Gvidilo por la unuaj paŝoj

en: Getting started with customizations
eo: Unuaj paŝoj kun tajlorado

en: Has featured %s
eo: Vi havas %s elstarigitajn

en: Hawaii
eo: Havajo

en: Hello,
eo: Saluton,

en: Help
eo: Helpo

en: Help page?
eo: Helpopaĝo?

en: Help users find exactly the right event
eo: Helpi uzanojn trovi ekzakte la ĝustan eventon

en: Highlighting events
eo: Emfazi eventojn

en: History
eo: Historio

en: Horizontal or vertical
eo: Horizontala aŭ vertikala

en: Hybrid
eo: Hibrida

en: ICS File
eo: ICS dosiero

en: Illinois
eo: Ilinojso

en: Import
eo: Importo

en: Import & export events
eo: Importi kaj eksporti eventojn

en: Import All
eo: Importi ĉion

en: Import All (%d)
eo: Importi ĉion (%d)

en: Import Event Settings
eo: Importi eventajn agordojn

en: Import Name:
eo: Importi Nomon:

en: Import events from Meetup, Eventbrite, iCal, Google Calendar, and more.
eo: Enportu eventoj el Meetup, Eventbrite, iCal, Google Calendar kaj pliaj.

en: Import events with ease
eo: Facile importu eventojn

en: Imports
eo: Importoj

en: Includes
eo: Inkludita

en: Indiana
eo: Indianao

en: Install %s
eo: Instali %s

en: Integrations
eo: Integrigo

en: Iowa
eo: Iovao

en: January
eo: Januaro

en: July
eo: Julio

en: June
eo: Junio

en: Kansas
eo: Kansaso

en: Kentucky
eo: Kentukio

en: Known Issues
eo: Konataj problemoj

[ctx: Label for option to leave transparent (default).]
en: Transparent
eo: Travidebla

[ctx: Label for option to leave white (default).]
en: White
eo: Blanka

[ctx: Label for option to set a custom color.]
en: Custom
eo: Propra

[ctx: Label for option to use the accent color (default). Links to the accent color setting.]
en: Use the <a href="%1$s">Accent Color</a>
eo: Uzi la <a href="%1$s">emfazan koloron</a>

[ctx: Label for option to use the accent color. Links to the accent color setting.]
en: Use the <a href="%1$s">Accent Color</a>
eo: Uzi la <a href="%1$s">emfazan koloron</a>

[ctx: Label for option to use the events background color. Links to the background color setting.]
en: Use the Calendar <a href="%1$s">Background Color</a>
eo: Uzi <a href="%1$s">fonan koloron</a> de la kalendaro

[ctx: Label for the default option.]
en: Default
eo: Defaŭlte

[ctx: Label for tooltip background color setting.]
en: Event Preview Background
eo: Fono de la eventa antaŭrigardo

en: Last Import:
eo: Lasta importo:

en: Last page
eo: Lasta paĝo

en: Learn More
eo: Lerni pli

en: Learn more
eo: Lerni pli

en: Learn more.
eo: Lerni pli.

en: License & Usage
eo: Permesilo kaj uzado

en: Lightbox
eo: Provizora bildokonservejo

en: Link Directly to Webinar
eo: Rekte ligi al la retseminario

en: Links
eo: Ligiloj

en: Louisiana
eo: Luiziano

en: M j, Y @ G:i
eo: j M Y @ G:i

en: Maine
eo: Majno

en: Manage your licenses
eo: Administri viajn permesilojn

en: March
eo: Marto

en: Maryland
eo: Marilando

en: Massachusetts
eo: Masaĉuseco

en: May
eo: Majo

en: Meetup Authentication
eo: Meetup aŭtentigo

[ctx: Meridian: am]
en: AM
eo: atm.

[ctx: Meridian: pm]
en: PM
eo: ptm.

en: Michigan
eo: Miĉigano

en: Minnesota
eo: Minesoto

en: Mississippi
eo: Misisipio

en: Missouri
eo: Misurio

en: Montana
eo: Montano

en: More...
eo: Pli...

en: Multiple views
eo: Plurelekta vido

en: Nebraska
eo: Nebrasko

en: Network Settings
eo: Retaj agordoj

en: Nevada
eo: Nevado

en: New %s
eo: Novan %s

en: New Hampshire
eo: Nov-Hampŝiro

en: New Import
eo: Nova importo

en: New Jersey
eo: Nov-Ĵerzejo

en: New Mexico
eo: Nov-Meksiko

en: New York
eo: Nov-Jorkio

en: News from The Events Calendar
eo: Novaĵoj el The Events Calendar

en: Next
eo: Sekva

en: Next %1$s
eo: Venonta(j) %1$s

en: Next day
eo: Venonta tago

en: Next month
eo: Venonta monato

en: Next month, %1$s
eo: Venonta monato, %1$s

en: Next page
eo: Sekva paĝo

en: No
eo: Ne

en: North Carolina
eo: Norda Karolino

en: North Dakota
eo: Norda Dakoto

en: November
eo: Novembro

en: Oct
eo: Okt

en: October
eo: Oktobro

en: Oklahoma
eo: Oklahomo

en: One month
eo: Unu monato

en: One week
eo: Unu semajno

en: Optional
eo: Nedeviga

en: Oregon
eo: Oregono

en: Organizer
eo: Organizanto

en: Organizer Notification Email
eo: Informu retpoŝte al la organizanto

en: Organizers
eo: Organizantoj

en: Other URL
eo: Alia URL

en: Paypal integration
eo: Paypal integriĝo

en: Pennsylvania
eo: Pensilvanio

en: Phone:
eo: Telefono:

[ctx: Plugin A "and" Plugin B]
en:  and
eo:  kaj

en: Plugin Maintenance
eo: Kromprograma funkcitenado

en: Postal Code:
eo: Poŝkodo:

en: Premium support
eo: Ora subteno

en: Prev
eo: Antaŭa

en: Preventing Spam Submissions
eo: Eviti trudaĵsendadon

en: Preview
eo: Antaŭvidi

en: Previous %1$s
eo: Antaŭa(j) %1$s

en: Previous day
eo: Antaŭa tago

en: Previous month
eo: Antaŭa monato

en: Previous month, %1$s
eo: Antaŭa monato, %1$s

en: Privacy
eo: Privateco

en: Promoter Key
eo: Reklamkodo

en: Protected: %s
eo: Protektita: %s

en: Publishing Control
eo: Eldonkontrolo

en: Random Images
eo: Hazardaj bildoj

en: Read more
eo: Legi pli

en: Recurring
eo: Ripeta

en: Registered User Settings
eo: Agordoj de registritaj uzantoj

en: Rhode Island
eo: Rod-Insulo

en: Save Changes
eo: Konservi ŝanĝojn

en: Save over 20%
eo: Ŝparu pli ol 20%

en: Save over 25%
eo: Ŝparu pli ol 25%

en: Save with Bundles
eo: Konservi kun pakaĵoj

en: Search
eo: Priserĉi

en: Search for %s
eo: Serĉi %s

en: Segment your attendee lists
eo: Erigi vian asistantan liston

en: Select Color
eo: Elekti koloron

en: Select a State:
eo: Elekti ŝtaton:

en: September
eo: Septembro

en: Setting Notifications
eo: Agordaj sciigoj

en: Settings
eo: Agordoj

en: Shortcodes
eo: Ŝparvojoj

en: Site time zone uses UTC
eo: La retejo uzas UTC horzono

en: Slideshow
eo: Lumbildoprezento

en: South Carolina
eo: Suda Karolino

en: South Dakota
eo: Suda Dakoto

en: Start Date
eo: Startdato

en: Start Here
eo: Startu ĉi tie

en: Start/End:
eo: Komenco/Fino:

en: Start:
eo: Sratro:

en: State or Province:
eo: Ŝtato aŭ provinco:

en: Successfully connected to Eventbrite
eo: Sukcese konektita al Eventbrite

en: Successfully disconnected Eventbrite
eo: Sukcese nekonektita al Eventbrite

en: Successfully marked event for import from Eventbrite
eo: Sukcese markita evento por importi el  Eventbrite

en: Successfully synced event to Eventbrite
eo: Sukcese sinkronigita evento al Eventbrite

en: Support
eo: Helpo

en: System Information
eo: Sistem-informoj

en: TEC Logo
eo: TEC emblemo

en: Tags
eo: Etikedoj

en: Tennessee
eo: Tenesio

en: Test for conflicts
eo: Testi por konfliktoj

en: Testing for Conflicts
eo: Testi por konfliktoj

en: Texas
eo: Teksaso

[ctx: Text used for links to the Accent Color setting.]
en: Accent Color
eo: Emfaza koloro

[ctx: Text used for links to the Event Background Color setting.]
en: General Background Color
eo: Ĝenerala fona koloro

[ctx: Text used for links to the General settings section.]
en: General
eo: Ĝenerala

[ctx: The "Find Events" button color setting label.]
en: Find Events Button Color
eo: Koloro de la butono serĉi eventon

[ctx: The "Find Events" button text color setting label.]
en: Find Events Button Text
eo: Teksto de la butono serĉi eventojn

en: The #1 calendar for WordPress
eo: La kalendaro #1 por WordPress

[ctx: The Events Bar background color setting label.]
en: Background Color
eo: Fona koloro

[ctx: The Events Bar border color setting label.]
en: Border Color
eo: Bordera koloro

[ctx: The Events Bar icon color setting label.]
en: Icons
eo: Ikonoj

en: The Events Calendar
eo: Kalendaro por eventoj

en: The Events Calendar brand logo
eo: The Events Calendar varmarka emblemo

en: The Events Calendar logo
eo: La eventa kalendara emblemo

[ctx: The US state Georgia]
en: Georgia
eo: Georgio

[ctx: The country]
en: Georgia
eo: Kartvelio

[ctx: The date marker text color setting label.]
en: Date Marker
eo: Datmarkilo

[ctx: The days of the week text color setting label.]
en: Days of the Week
eo: Tagoj de la semajno

[ctx: The default title of the List Widget.]
en: Upcoming Events
eo: Venontaj eventoj

en: The event name
eo: La eventa nomo

en: The event website URL
eo: La eventa retadresa URL

[ctx: The events bar text color setting label.]
en: Text Color
eo: Tekstokoloro

[ctx: The grid background color setting label.]
en: Grid Background
eo: Fona krado

[ctx: The grid lines color setting label.]
en: Grid Lines Color
eo: Koloro de la liniaj kradoj

[ctx: The header for the calendar grid color control section.]
en: Adjust Grid Colors
eo: Ĝustigi la kradajn kolorojn

[ctx: The header for the color control section.]
en: Adjust Appearance
eo: Ĝustigi aspekton

[ctx: The label for the amount of events to show in the List Widget.]
en: Show:
eo: Montri:

[ctx: The label for the field of the title of the List Widget.]
en: Title:
eo: Titolo:

[ctx: The name of the List Widget.]
en: Events List
eo: Listo de eventoj

en: Three months
eo: Tri monatoj

en: Three weeks
eo: Tri semajnoj

en: Time Zone:
eo: Horzono:

en: Time:
eo: Tempo:

en: Today
eo: Hodiaŭ

en: Translations
eo: Tradukoj

en: Transparent
eo: Travidebla

en: Troubleshooting
eo: Problemsolvado

en: Two months
eo: Du monatoj

en: Two weeks
eo: Du semajnoj

en: United States
eo: Usono

en: Upgrade your calendar.
eo: Promociu vian kalendaron.

en: Use General
eo: Ĝenerala uzo

en: Utah
eo: Utaho

en: Vermont
eo: Vermonto

en: View Events
eo: Vidi eventojn

en: View My Calendar
eo: Vidi mian kalendaron

en: View article
eo: Vidi artikolo

en: View more %1$s.
eo: Visi pli %1$s.

en: Virginia
eo: Virginio

en: Virtual
eo: Reta

en: Virtual Events
eo: Retaj eventoj

en: Washington
eo: Vaŝingtonio

en: Website URL CTA
eo: Retpaĝo URL CTA

en: West Virginia
eo: Okcidenta Virginio

en: Wisconsin
eo: Viskonsino

en: Works with Google Calendar, Meetup, and more
eo: Funkcias kun Google Calendar, Meetup kaj pliaj

en: Wyoming
eo: Vajomingo

en: YYYY-MM-DD
eo: JJJJ-MM-TT

en: Yes
eo: Jes

en: Your email
eo: Via retpoŝto

en: and
eo: kaj

en: category
eo: kategorio

en: day
eo: tago

en: event
eo: evento

en: events
eo: eventoj

en: list
eo: listo

en: logo icon
eo: emblema ikono

en: month
eo: monato

en: new
eo: nova

en: one month
eo: unu monato

en: one week
eo: unu semajno

en: page
eo: paĝo

en: tag
eo: etikedo

en: three months
eo: tri monatoj

en: three weeks
eo: tre semajnoj

en: today
eo: hodiaŭ

en: two months
eo: du monatoj

en: two weeks
eo: du semajnoj
